Oscars 2019 | Trendseteri
Menu

Oscars 2019

Сите номинации и добитниците




Погледнете ги категориите и сите номинации со нивните добитници на овогодишниот 91ви „Oscars“

 

Најдобра главана машка улога:

  • Christian Bale – “Vice”
  • Bradley Cooper – “A Star Is Born”
  • Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate”
  • Rami Malek – “Bohemian Rhapsody” – Добитник
  • Viggo Mortensen – “Green Book”

 

Најдобра споредна машка улога:

  • Mahershala Ali – “Green Book” – Добитник
  • Adam Driver – “BlacKkKlansman”
  • Sam Elliott – “A Star Is Born”
  • Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?”
  • Sam Rockwell – “Vice”

 

Најдобра главна женска улога:

  • Yalitza Aparicio – “Roma”
  • Glenn Close – “The Wife”
  • Olivia Colman – “The Favourite” – Добитник
  • Lady Gaga – “A Star Is Born”
  • Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?”

 

Најдобра споредно женска улога:

  • Amy Adams – “Vice”
  • Marina de Tavira – “Roma”
  • Regina King – “If Beale Street Could Talk” – Добитник
  • Emma Stone – “The Favourite”
  • Rachel Weisz – “The Favourite”

 

Најдобар анимиран филм:

  • “Incredibles 2”
  • “Isle of Dogs”
  • “Mirai”
  • “Ralph Breaks the Internet”
  • “Spider-Man: Into the Spider-Verse” – Добитник

 

Најдобр снимател:

  • Łukasz Żal – “Cold War”
  • Robbie Ryan – “The Favourite”
  • Caleb Deschanel – “Werk ohne Autor”
  • Alfonso Cuarón – “Roma” – Добитник
  • Matthew Libatique – “A Star Is Born”

 

Најдобар костим:

  • Mary Zophres – “The Ballad of Buster Scruggs”
  • Ruth Carter – “Black Panther” – Добитник
  • Sandy Powell – “The Favourite”
  • Sandy Powell – “Mary Poppins Returns”
  • Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots”

 

Најдобра режија:

  • Spike Lee – “BlacKkKlansman”
  • Paweł Pawlikowski – “Cold War”
  • Yorgos Lanthimos – “The Favourite”
  • Alfonso Cuarón – “Roma” – Добитник
  • Adam McKay – “Vice”

 

Најдобар документарец:

  • “Free Solo” – Добитник
  • “Hale County This Morning, This Evening”
  • “Minding the Gap”
  • “Of Fathers and Sons”
  • “RBG”

 

Најдобар краток документарец:

  • “Black Sheep”
  • “End Game”
  • “Lifeboat”
  • “A Night at The Garden”
  • “Period. End of Sentence.” – Добитник

 

Најдобра монтажа – филм:

  • Barry Alexander Brown – “BlacKkKlansman”
  • John Ottman – “Bohemian Rhapsody” – Добитник
  • Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite”
  • Patrick J. Don Vito – “Green Book”
  • Hank Corwin – “Vice”

 

Најдобар филм од неанглиско говорно подраче:

  • “Capernaum” (Libanon)
  • “Cold War” (Polen)
  • “Werk ohne Autor” (Deutschland)
  • “Roma” (Mexiko) – Добитник
  • “Shoplifters” (Japan)

 

Најдобра шминка и фризура:

  • Göran Lundström и Pamela Goldammer – “Border”
  • Jenny Shircore, Marc Pilcher и Jessica Brooks – “Mary Queen of Scots”
  • Greg Cannom, Kate Biscoe и Patricia DeHaney – “Vice” – Добитник

 

Најдобра филмска музика:

  • Ludwig Goransson – “Black Panther” – Добитник
  • Terence Blanchard – “BlacKkKlansman”
  • Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk”
  • Alexandre Desplat – “Isle of Dogs”
  • Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns”

 

Најдобра песна:

  • All The Stars – “Black Panther”
  • I’ll Fight – “RBG”
  • The Place Where Lost Things Go – “Mary Poppins Returns”
  • Shallow – “A Star Is Born” – Добитник
  • When A Cowboy Trades His Spurs For Wings – “The Ballad of Buster Scruggs”

Telekabel Mobil

Најдобар филм:

  • “Black Panther”
  • “BlacKkKlansman”
  • “Bohemian Rhapsody”
  • “The Favourite”
  • “Green Book” – Добитник
  • “Roma”
  • “A Star Is Born”
  • “Vice”

 

Најдобра сценографија:

  • “Black Panther” – Добитник
  • “The Favourite”
  • “First Man”
  • “Mary Poppins Returns”
  • “Roma”

 

Најдобар краток филм (анимиран):

  • “Animal Behaviour”
  • “Bao” – Добитник
  • “Late Afternoon”
  • “One Small Step”
  • “Weekends”

 

Најдобар краток филм:

  • “Detainment”
  • “Fauve”
  • “Marguerite”
  • “Mother”
  • “Skin” – Добитник

 

Најдобра монтажа звук:

  • “Black Panther”
  • “Bohemian Rhapsody” – Добитник
  • “First Man”
  • “A Quiet Place”
  • “Roma”

 

Најдобар звук:

  • “Black Panther”
  • “Bohemian Rhapsody” – Добитник
  • “First Man”
  • “Roma”
  • “A Star Is Born”

 

Најдобри ефекти:

  • “Avengers: Infinity War”
  • “Christopher Robin”
  • “First Man” – Добитник
  • “Ready Player One”
  • “Solo: A Star Wars Story

 

Најдобро адаптирано сценарио:

  • “The Ballad of Buster Scruggs”
  • “BlacKkKlansman” – Добитник
  • “Can You Ever Forgive Me?”
  • “If Beale Street Could Talk”
  • “A Star Is Born”

 

Најдобро сценарио:

  • “The Favourite”
  • “First Reformed”
  • “Green Book” – Добитник
  • “Roma”
  • “Vice”

ВРАТИ СЕ

MAXIFIT