Сите номинации и добитниците
Погледнете ги категориите и сите номинации со нивните добитници на овогодишниот 91ви „Oscars“
Најдобра главана машка улога:
- Christian Bale – “Vice”
- Bradley Cooper – “A Star Is Born”
- Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate”
- Rami Malek – “Bohemian Rhapsody” – Добитник
- Viggo Mortensen – “Green Book”
Најдобра споредна машка улога:
- Mahershala Ali – “Green Book” – Добитник
- Adam Driver – “BlacKkKlansman”
- Sam Elliott – “A Star Is Born”
- Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?”
- Sam Rockwell – “Vice”
Најдобра главна женска улога:
- Yalitza Aparicio – “Roma”
- Glenn Close – “The Wife”
- Olivia Colman – “The Favourite” – Добитник
- Lady Gaga – “A Star Is Born”
- Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?”
Најдобра споредно женска улога:
- Amy Adams – “Vice”
- Marina de Tavira – “Roma”
- Regina King – “If Beale Street Could Talk” – Добитник
- Emma Stone – “The Favourite”
- Rachel Weisz – “The Favourite”
Најдобар анимиран филм:
- “Incredibles 2”
- “Isle of Dogs”
- “Mirai”
- “Ralph Breaks the Internet”
- “Spider-Man: Into the Spider-Verse” – Добитник
Најдобр снимател:
- Łukasz Żal – “Cold War”
- Robbie Ryan – “The Favourite”
- Caleb Deschanel – “Werk ohne Autor”
- Alfonso Cuarón – “Roma” – Добитник
- Matthew Libatique – “A Star Is Born”
Најдобар костим:
- Mary Zophres – “The Ballad of Buster Scruggs”
- Ruth Carter – “Black Panther” – Добитник
- Sandy Powell – “The Favourite”
- Sandy Powell – “Mary Poppins Returns”
- Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots”
Најдобра режија:
- Spike Lee – “BlacKkKlansman”
- Paweł Pawlikowski – “Cold War”
- Yorgos Lanthimos – “The Favourite”
- Alfonso Cuarón – “Roma” – Добитник
- Adam McKay – “Vice”
Најдобар документарец:
- “Free Solo” – Добитник
- “Hale County This Morning, This Evening”
- “Minding the Gap”
- “Of Fathers and Sons”
- “RBG”
Најдобар краток документарец:
- “Black Sheep”
- “End Game”
- “Lifeboat”
- “A Night at The Garden”
- “Period. End of Sentence.” – Добитник
Најдобра монтажа – филм:
- Barry Alexander Brown – “BlacKkKlansman”
- John Ottman – “Bohemian Rhapsody” – Добитник
- Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite”
- Patrick J. Don Vito – “Green Book”
- Hank Corwin – “Vice”
Најдобар филм од неанглиско говорно подраче:
- “Capernaum” (Libanon)
- “Cold War” (Polen)
- “Werk ohne Autor” (Deutschland)
- “Roma” (Mexiko) – Добитник
- “Shoplifters” (Japan)
Најдобра шминка и фризура:
- Göran Lundström и Pamela Goldammer – “Border”
- Jenny Shircore, Marc Pilcher и Jessica Brooks – “Mary Queen of Scots”
- Greg Cannom, Kate Biscoe и Patricia DeHaney – “Vice” – Добитник
Најдобра филмска музика:
- Ludwig Goransson – “Black Panther” – Добитник
- Terence Blanchard – “BlacKkKlansman”
- Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk”
- Alexandre Desplat – “Isle of Dogs”
- Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns”
Најдобра песна:
- All The Stars – “Black Panther”
- I’ll Fight – “RBG”
- The Place Where Lost Things Go – “Mary Poppins Returns”
- Shallow – “A Star Is Born” – Добитник
- When A Cowboy Trades His Spurs For Wings – “The Ballad of Buster Scruggs”
Најдобар филм:
- “Black Panther”
- “BlacKkKlansman”
- “Bohemian Rhapsody”
- “The Favourite”
- “Green Book” – Добитник
- “Roma”
- “A Star Is Born”
- “Vice”
Најдобра сценографија:
- “Black Panther” – Добитник
- “The Favourite”
- “First Man”
- “Mary Poppins Returns”
- “Roma”
Најдобар краток филм (анимиран):
- “Animal Behaviour”
- “Bao” – Добитник
- “Late Afternoon”
- “One Small Step”
- “Weekends”
Најдобар краток филм:
- “Detainment”
- “Fauve”
- “Marguerite”
- “Mother”
- “Skin” – Добитник
Најдобра монтажа звук:
- “Black Panther”
- “Bohemian Rhapsody” – Добитник
- “First Man”
- “A Quiet Place”
- “Roma”
Најдобар звук:
- “Black Panther”
- “Bohemian Rhapsody” – Добитник
- “First Man”
- “Roma”
- “A Star Is Born”
Најдобри ефекти:
- “Avengers: Infinity War”
- “Christopher Robin”
- “First Man” – Добитник
- “Ready Player One”
- “Solo: A Star Wars Story
Најдобро адаптирано сценарио:
- “The Ballad of Buster Scruggs”
- “BlacKkKlansman” – Добитник
- “Can You Ever Forgive Me?”
- “If Beale Street Could Talk”
- “A Star Is Born”
Најдобро сценарио:
- “The Favourite”
- “First Reformed”
- “Green Book” – Добитник
- “Roma”
- “Vice”