Моќ која буди страв! Bugatti Chiron Super Sport | | Trendseteri
Menu

Моќ која буди страв! Bugatti Chiron Super Sport

Bugatti Chiron Super Sport – Најлуксузниот суперавтомобил од Бугати

 

 

Во 2005 година Бугати го потресе светот на суперавтомобилите со Veyron моделот со 1000 коњски сили и максимална брзина од 400 км на час. Потоа, во 2010 Бугати ги помести границите со новиот Bugatti Veyron Sport со неверојатни 1183 коњски сили и постави светски рекорд со максимална брзина од 430 км на час.

Сега Бугати го замени Bugatti Veyron со Bugatti Chiron, возило кое е значително помоќно и постави нов светски рекорд.

Bugatti Chiron Sport е најмоќниот, најбрзиот и најексклузивниот супер спортски автомобил во историјата на брендот Bugatii, кој неодамна беше презентиран на саемот во Женева.

Bugatti Chiron Sport е автомобил кој достигнува 100 км на час за неверојатни 2.5 секунди со моќниот 16 цилиндричен мотор со четири турбо полначи, и моќ која буди страв – 1500 коњски сили.

Chiron Sport е 18 килограми полесен од „обичниот“ Chiron – и иако тоа не звучи како многу, сепак секое тркало е по три колграми полесно. Дополнително, ревидирана е и суспензијата која сега е 10% потврда, а рекалибрирано е и управувањето.

Сето тоа резултира со пет секунди подобро време на Nardo тест-патеката, а според Bugatti, Chiron Sport „може да го достигне својот максимум дури и во свиоци во кои се влегува со брзини повисоки од 200 километри на час.

Дизајнот го става во фокус – возачот и неговата удобност. Опремен е со најсовремената автомобилска технологија, а внатрешноста на автомобилот нуди максинално уживање за возачот и сопатниците.

Новиот Bugatti Chiron Sport е достапен на пазарот за 2.6 милиони долари.